Levegőminőség-érzékelőkre gyűjtenek Kolozsváron a civilek
2020. október 02. 18:04, utolsó frissítés: 18:04
„Mennyire tiszta a levegő a gyermekem iskolája körül? Egészséges biciklizni az utcán? Mi a helyzet a parkban való futással?” – teszi fel a kérdést az Aerlive Cluj kezdeményező csoportja.
Pénteken 20 országban akkreditált levegőminőség-érzékelő telepítéséért indítottak kampányt Kolozsváron. A kezdeményezők 19 ezer euró összegyűjtését tűzték ki célul az érzékelők megvásárlása érdekében. A készülékek 11 paramétert ellenőriznek, többek között a levegőben szálló finompor mennyiségét is mérik (mert kiszűrik PM2.5 és PM10 típusú mikrorészecskéket).
A kezdeményező polgárok szerint probléma, hogy az emberek nem tudják, mit lélegeznek be. Állítják, egy 2014-es tanulmány még arról írt, hogy Kolozsvár az egyik olyan város, ahol tiszta a levegő Európában. A New York Times 2019 végén viszont már azt, hogy a kolozsvári levegő a legszennyezettebb. Stefan Voinea, a román egészségügyi megfigyelőközpont munkatársa arra a következtetésre jutott, hogy ez az ellentmondás abból következhet, hogy nincs elég adat ahhoz, hogy reális következtetést vonjanak le a belélegzett levegő minőségéről. Kolozsváron ugyanis jelenleg csak négy hivatalos állomás figyeli a levegő minőségét, de ezek az adatok nem érhetők el valós időben, illetve a szenzorok térbeli elhelyezése sem optimális.
Az adománygyűjtő kampány október végéig tart, és ha sikeres lesz, az érzékelőket 2020 novemberében telepítik a város több pontján, amit követően a honlapon valós időben figyelhető lenne a levegő minősége, hasonlóan a civil szervezet Bukarestet figyelő rendszeréhez.
Adományozni és további információkat IDE kattintva lehet olvasni. Az adományozók között az otthonukban vagy a munkahelyükön telepíthető szenzort sorsolnak ki. (hírszerk.)
Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!
Régi oldal >
Románia termeli a legkevesebb települési hulladékot az uniós tagállamok közül

Környezetszennyezés miatt halomra büntette az autójavító műhelyeket a Környezetvédelmi Őrség

„Nemtörődömség Maratonja” - az EU adna pénzt az erdőkre, de nem arra akarják költeni, amire kéne, mondja a WWF

EB: Románia is elmulasztotta frissíteni az árvízkockázati térképét, ezt pótolni kell
