Olcsóbb szemétdíj azoknak, akik szelektíven gyűjtenek
2016. július 05. 11:01, utolsó frissítés: 2016. július 07. 13:47
Olcsóbb lesz a szemétdíj azoknak, akik külön gyűjtik a különböző típusú hulladékot egy most készülő tervezet szerint. A környezetvédelmi minisztérium egy olyan törvénytervezeten dolgozik, amely értelmében az állampolgárok által fizetett hulladék-elszállítási díj nagysága annak függvényében kerülne megállapításra, hogy szelektíven gyűjtötték azt vagy sem – jelentette be Cristiana Pașca Palmer miniszter.
A 211-es törvény arra ösztönözné a lakosságot, hogy minél kevesebb hulladékot termeljen a szemétlerakókba, és minél több értékes nyersanyagként hasznosítható szemetet adjon le. Több módszert is megvizsgálnak, az egyik a belga modell, amelyben standard méretű szemeteszsákokat (10, 20, illetve 60 litereseket) osztanának ki, amelybe külön gyűjthetik az emberek a papírt, műanyagot, és így mérhető a mennyiség is. Ezeket bizonyos napon viszik el egy héten, nem akkor, amikor a háztartási vegyes hulladékot, sőt Belgiumban ha a papírt akkor teszi ki a polgár, amikor a vegyes hulladék elszállításának napja van, még büntetést is kell fizetnie – vázolta a modell lényegét a miniszter.
Jelenleg Romániában a háztartási hulladékot az újrahasznosíthatókkal vegyesen dobják el az emberek. A cél az, hogy megfelelő eszközökkel segítsünk az embereknek, hogy szelektíven gyűjthessenek; mi megteremtjük a törvényi hátteret, de a helyi hatóságokon és a hulladékgazdálkodási vállalatokon fog múlni, hogy kialakítsák a megfelelő infrastruktúrát – hangsúlyozta a miniszter. A külön gyűjtött hulladékért nem szabnának ki elszállítási díjat, csak a vegyes hulladékért, tehát minél figyelmesebben gyűjti szelektíven a lakos a szemetet, annál kevesebbet fog fizetni. (agerpres)
Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!
Régi oldal >
Románia termeli a legkevesebb települési hulladékot az uniós tagállamok közül

Környezetszennyezés miatt halomra büntette az autójavító műhelyeket a Környezetvédelmi Őrség

„Nemtörődömség Maratonja” - az EU adna pénzt az erdőkre, de nem arra akarják költeni, amire kéne, mondja a WWF

EB: Románia is elmulasztotta frissíteni az árvízkockázati térképét, ezt pótolni kell
