“Lázas” óceánok: mintha erdőtűz pusztítana a víz alatt
2019. március 11. 15:04, utolsó frissítés: 15:18
Az óceánok élővilága is szenved a hőhullámoktól, ugyanúgy, ahogyan a szárazföld erdőségei és élővilága – mutatták ki kutatók a tengeri hőhullámokat kielemző első globális, szisztematikus kutatás nyomán.
A tengeri hőhullámok száma erőteljesen megnőtt, és a tengeri élővilág ugyanúgy pusztul ezek miatt, mint ahogy a szárazföldi hőhullámok nyomán kialakuló erdőtüzekben a nagy erdőterületek, és azok élővilága. Ez a pusztulás az emberiség számára is nagyon káros, hiszen az óceánok jelentős élelmiszer-forrás, de szerepe van a viharvédelemben és a szén-dioxid elnyelésében is.

Már régóta hangoztatják a tudósok, hogy a globális felmelegedés fokozatosan növeli az óceánok átlaghőmérsékletét, de az új kutatás az óceánhőhullámok elemzésére is kitér, amelyeknél a hőmérséklet szélsőséges értékeket ér el 5 vagy annál több napig, írta a The Guardian.
A hőhullámok egyre gyakoribbak, hosszabbak és súlyosabbak, a hőhullámos napok száma megháromszorozódott a kutatást megelőző két évben. Hosszú távú összehasonlítást végezve kiderült, 1986 și 2016 között több mint 50%-kal nőtt a hőhullámos napok száma az 1925-1954-es periódushoz képest.
Ahogy gyakoribbak és erősebbek lettek a hőhullámok, eltűntek a moszaterdők, tengerifűrétek és korallzátonyok, pedig ezek az alapfajok roppant fontosak az óceánok életében: sok más életformának nyújtanak menedéket és táplálékot. A tengeri növények haldokolnak, hívta fel a figyelmet Dan Smale, a tanulmány vezető szerzője az Egyesült Királyság Plymouth-i Tengerbiológiai Ülésén. A hőhullámok károsak az élőlények széles skálájára, planktonoktól halakig, emlősöktől tengeri madarakig – tette hozzá.
Egyes fajok mobilisabbak, és elméletileg elvándorolhatnának a hőhullámok elől hűvösebb vizekre, de a hőhullámok gyakran nagyobb területeket érnek el, és sokkal gyorsabban, mint ahogy a halak mozognak.
A kutatók szerint az óceán meleghullámai „jelentős társadalmi-gazdasági és politikai következményekkel járhatnak”.
Hőhullámok a világ minden részén jelen vannak az óceánban. “Az óceán lázas”, mondta Malin Pinsky, a Rutgers Egyetem professzora. Ezek az események valószínűleg szélsőségesebbek és gyakoribbak lesznek a jövőben, hacsak nem csökkentjük az üvegházhatású gázok kibocsátását – tette hozzá.
Dr. Plagányi Éva, a Commonwealth Tudományos és Ipari Kutatási Szervezet (CSIRO) munkatársa is tűzvészekhez hasonlította az óceán meleghullámait Ausztráliában. A gyakori meleghullámok tartós hatással lehetnek. A tanulmányok azt mutatják, hogy az eddig rekordnak számító értékek lesznek az új normák – mondta.
A globális felmelegedés óceánokban okozott hatásait egyéb tudományos tanulmányok sorozata is kimutatta. Az óceáni felmelegedés Pinsky és munkatársai kutatása szerint öt régióban, köztük az Északi-tengeren és a Kelet-Kínai-tengeren 15%-kal, máshol 35%-kal csökkentette halállományt. Plagányi és csapata pedig arra a tényre világítottak rá, a jelenség súlyosan érinti a Déli-óceán bálnapopulációit azáltal, hogy károsítja a krillt, amellyel táplálkoznak. Egyes bálnafajták a kipusztulás szélére kerülhetnek.
“Egyetlen hét tudományos publikációi aláhúzzák, hogy ha nem lépünk azonnal, az óceánjainkban a jövőben kevesebb hal és kevesebb cetféle lesz, és gyakoribbak lesznek az ökológiai szerkezet drámai ugrásszerű változásai. Mindez aggasztó következményekkel jár az óceánoktól nagyban függő emberiség számára" - nyilatkozta a Guardiannak Plagányi. (The Guardian, sokszinuvidek.hu, green-report.ro)
Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!
Régi oldal >
Románia termeli a legkevesebb települési hulladékot az uniós tagállamok közül

Környezetszennyezés miatt halomra büntette az autójavító műhelyeket a Környezetvédelmi Őrség

„Nemtörődömség Maratonja” - az EU adna pénzt az erdőkre, de nem arra akarják költeni, amire kéne, mondja a WWF

EB: Románia is elmulasztotta frissíteni az árvízkockázati térképét, ezt pótolni kell
